Häromdagen frågade jag en väninna som nyligen gått i pension hur det var och vad som hade förändrats när hon nu blev mer ledig.

-  Tja, den största skillnaden är nog att nu har jag mer tid att göra av med pengar, var svaret. Och så är det förstås, nya möjligheter att både göra saker och att spendera pengar som troligen är lite mindre än tidigare.

De senaste veckorna har både vi och andra kollegor i branschen kommit med olika undersökningar. De visar å ena sidan att vi inte är speciellt engagerade i värdebeskeden och inte heller litar på de prognoser som finns där.

Å andra sidan kommer flera undersökningar som visar att vi har tydliga drömmar om vad vi vill göra som pensionärer. Det kan vara olika saker förstås för olika människor, men där finns drömmen om att kunna resa mer, få mer tid att umgås med barn (hoppas de också vill det!) och barnbarn (kanske lite lättare?) och fortsätta leva det liv vi levt innan.

När vi frågade ett stort antal personer om hur stor andel av den nuvarande lönen man skulle vara nöjd med som pensionär landade siffran på 82 procent. Men många var tveksamma och tyckte det var svårt att sätta en siffra. Helt naturligt var det svårare för yngre att sätta en siffra men där fanns också en tveksamhet om man hade någon tjänstepension eller inte. Jag har tjatat på mina ungdomar att det är bra vuxenpoäng att ställa frågan på anställningsintervjuer om man får någon tjänstepension och om det finns ett kollektivavtal. Så att de också får uppfylla drömmen att resa någon gång i framtiden.

Carina Blomberg

Skriv en kommentar